Kuchnia pod zabudowę – zrób to sam. Planowanie

Marzysz o nowej kuchni budujesz dom, remontujesz mieszkanie, a może chcesz zrobić prezent dziecku czy może teściowej (zdarzył się w mojej działalności już taki klient 🙂 ) , a może myślisz o nowym fachu  – to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Wiem jak ważna jest Twoja kuchnia jest dla Ciebie. Zdaje sobie sprawę, że Twoja rodzina może spędzać bardzo dużo czasu w kuchni , bo Twoja kuchnia jest centrum aktywności rodzinnej.

Inne meble w mieszkaniu są łatwe do przenoszenia, przestawienia, zamówienia lub  kupienia. Natomiast szafki kuchenne są przymocowane na stałe na ścianach, a ich miejsce jest najczęściej niemożliwe do zmienienia. Kuchnię wykonuje się przynajmniej raz na kilka lat.  Tak więc wybierając nową kuchnię chcesz ją mieć trwałą, funkcjonalną, wytrzymałą i piękną, a jak by było można jeszcze trochę na tym zaoszczędzić to byłoby naprawdę super.

Krok po kroku „zaprowadzę” Cię do Twojej nowej, wymarzonej kuchni. Udzielę Ci szczegółowych instrukcji, abyś samemu wykonał własną kuchnię, a przy tym sporo zaoszczędził – jeśli wykonasz to sam!

Pewnie naoglądałaś/naoglądałeś się już setki przepięknych kuchni w internecie, może nawet masz już wybraną tą jedną najładniejszą i w końcu idziesz ze swoimi pomysłami na nową kuchnię do pierwszego studia mebli kuchennych, później do drugiego, może jeszcze do następnego, a tam cena za Twoją kuchnię powala Cię z nóg, Twój budżet nie przewidział takiej kwoty i co wtedy robisz? Najczęściej masz trzy drogi do wyboru.

Po pierwsze

Możesz wybrać tańsze materiały i okucia.

Zamiast wymarzonych lakierowanych frontów na wysoki połysk w kolorze magnolia wybierzesz inne tańsze fronty np. z płyty meblowej.

Zamiast praktycznych szuflad z cichym samodomykiem,  które tak Ci się spodobały wybierzesz inne standardowe, otwierane szafki, itd…

Po drugie

Zawsze można poszukać jeszcze tańszego wykonawcę.

Przy wyborze wykonawcy z danej branży oprócz samej ceny zawsze sprawdzam jeszcze trzy rzeczy:

 1. Doświadczenie.
 2. Rekomendacje.
 3. Termin usługi.

Oprócz doświadczenia i rekomendacji, czyli pozytywnej opinii wydanej o kimś, termin wykonania usługi potwierdza dwa powyższe argumenty, z bardzo prostego faktu w dzisiejszych czasach gdzie znaczna część fachowców wyjechała już za granicę,  Ci którzy pozostali w kraju i są naprawdę dobrzy w swoim fachu, to na ich usługi trzeba po prostu poczekać.  Oni są przede wszystkim polecani przez innych zadowolonych klientów i kolejka na ich usługi może być dłuższa.

Po trzecie

Możesz swoją kuchnię wykonać samemu.

5 warunków aby wykonać kuchnię samemu.

 1. Jeśli jesteś osobą, która potrafi chociaż trochę majsterkować;
 2. Jeśli potrafisz wykonać chociaż najprostszy rysunek techniczny;
 3. Jeśli masz chociaż podstawowy sprzęt; wiertarkę, wkrętarkę, wyrzynarkę;
 4. Jeśli chcesz lub potrzebujesz trochę zaoszczędzić;
 5. Jeśli masz trochę wolnego czasu po pracy.

Myślę, że bez problemu poradzisz sobie z wykonaniem swojej własnej kuchni pod zabudowę.

Wykonanie szafek pod zabudowę Twojej kuchni, a następnie jej montaż nie jest „kosmicznie” trudną pracą. należy się tylko do niej dobrze przygotować i wymaga:

 • Dobrego zaplanowania szafek;
 • Dobrego zaplanowania i rozmieszczenia mediów i gniazdek elektrycznych
 • Starannego skręcenia wszystkich szafek;
 • Dokładnego zamontowania szafek;
 • Przycięcia blatów i wycięcia w nich otworów na zlew i płytę grzewczą;

Pozostaje tylko jeszcze jedna, ale najważniejsza kwestia dla każdego portfela.

Ile mogę na tym zaoszczędzić lub zarobić ?

Koszt kuchni pod zabudowę = koszt szafek z blatami + koszt montażu

Koszt montażu może być policzony na trzy sposoby.

Kiedyś podstawową stawką za montaż samych mebli kuchennych było 10% wartości mebli, przy zamówieniu zestawu szafek o wartości np 5000 zł , koszt montażu to 500 zł ale dla wykonawców dzisiaj stanowi to bardzo małą wartość i cenę za swoją usługę (koszt wysłania minimum dwóch pracowników, na minimum cały dzień pracy, koszty transportu, niezbędny czas na wniesienie szafek, zakup sprzętu), spowodował , że ten przelicznik stał się bardzo mało opłacalny, dlatego pobiera się teraz wyższe stawki doliczając również za instalację sprzętu agd.

Drugim sposobem może być ujęcie tej ceny w cenie całej kuchni, wtedy nie wiadomo dokładnie ile wynosi koszt montażu, a ile koszt samych mebli , ale jest to sposób najczęściej wykorzystywany, gdyż stanowi cenę za całą usługę dlatego jej rozbicie nie jest konieczne.

Ostatnim sposobem jest wycena wg długości zabudowy kuchni.  Niektóre firmy jak np Ikea , pobiera koszt montażu licząc, go od metra bieżącego zamówionego zestawu kuchni i wynosi on około 230 zł/ mb + instalacja komplet sprzętów 250 zł + wykonanie projektu wnętrza z konsultacją techniczną + 150 zł, Całość dla np 5 metrowej kuchni stanowi ( 5x230zł + 250zł + 150zł = 1550 zł)

Koszt wykonania samych szafek, a dokładniej indywidualny zakup wszystkich materiałów niezbędnych do wykonania danych mebli: fronty, płyty korpusowe, płyty hdf, akcesoria, okucia, blaty itd. może stanowić również znaczną część zaoszczędzonych kosztów.

Pozostawiając wybór, każdemu z Was.

Życzę podejmowania tylko trafionych decyzji przy budowie własnej kuchni pod zabudowę ! 🙂 

Podobał Ci się ten artykuł.

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o projektowaniu i planowaniu kuchni pod zabudowę.  Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!


Comments

 1. czy mozna wiedziec jaki to jest kolor frontu szafek kuchennych na zdjeciu na gorze ? (chodzi o te jasne fronty) ?

  • Dokładnie nie wiem, jaki to kolor frontu, bo jest to zdjęcie internetowe, ale najbardziej przypomina mi: limba jasna, countrystyle, portuna, są to kolory folii przyklejane na płytę mdf.

 2. Bardzo mi się podoba powyższy artykuł.

 3. W końcu jakieś konkretne ujęcie tematu. Bez rozpisywania się i przysłowiowego lania wody.
  Zwięźle i na temat. I tak powinno być!

 4. Bardzo ciekawe ujęcie tematu. Niestety nie mogę zgodzić się ze wszystkimi stwierdzeniami.

 5. Hmmm czy tak jest nie wiem do końca. Autor chyba nie do końca uwzględnił
  wszystkie istotne kwestie…

 6. Hmmm, ciekawe. Czekam na więcej

 7. Dziękuję.

 8. Dziękuję.

 9. od czasu tego artykułu ceny za meble dość mocno wzrosły, więc samodzielne wykonanie staje się jeszcze bardziej opłacalne

 10. Ekstra, chcialbym zamowic u pana projekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.