Jaki okap kuchenny wybrać ? Sprzęt AGD

Pierwszym sprzętem AGD, który opiszę będzie ten najwyżej instalowany, na ścianie lub szafce – okap kuchenny. Okap to podstawowe urządzenie w każdej kuchni. Przede wszystkim musi spełniać swoje zadanie i nie irytować domowników swoją głośną pracą.

Z dzisiejszego tekstu dowiesz się przede wszystkim:

 1. Jakie są rodzaje okapów?
 2. Czym się różni wyciąg od pochłaniacz.
 3. Jak działają okapy?
 4. Jaka powinna być wydajność okapu dla Twojej kuchni?

Okap kuchenny powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej kuchni gdyż jego głównym zadaniem jest prawidłowa wentylacja pomieszczenia w kuchni, ale nie tylko.

Okap ma również za zadanie usuwanie: intensywnych zapachów, tłuszczów i oparów. Instalowanie okapu ma na celu eliminowanie ewentualnego gromadzenia się tłustych osadów na frontach meblowych i szafkach. Jeżeli okap podłączymy jako wyciąg ( o tym za chwilę)  może on również w lato nieco wychładzać pomieszczenie przez odprowadzanie gorących oparów podczas gotowania  no i ostatnia funkcja okapu to funkcje dekoracyjne, nadające jej nowoczesny lub stylowy wygląd naszej kuchni.

 

Jak działa okap kuchenny ?

Okapy działają na dwa sposoby; jako wyciąg lub jako pochłaniacz. Tryb wyciągu polega na tym, że powietrze z wnętrza kuchni jest zasysane przez okap, tłuszcze zostają zatrzymane przez filtry, a następnie powietrze zostaje wydalone na zewnątrz przez przewód kominowy. Natomiast w trybie pochłaniacza powietrze jest zasysane do wnętrz okapu, zainstalowane filtry przeciwtłuszczowe zatrzymują tłuszcze, następnie powietrze trafia do filtrów węglowych, które redukują zapachy podczas gotowania,  aby na samym końcu oczyszczone powietrze trafiło z powrotem do pomieszczenia naszej kuchni.

Wybór okapu zależy przede wszystkim od możliwości podpięcia się pod przewód kominowy. Jeżeli jest to możliwe, zawsze lepiej wybrać opcję z okapem pracującym jako wyciąg.

Uzyskamy wtedy dużą większą skuteczność naszego okapu i ograniczymy sobie częstą wymianę lub czyszczenie filtrów.

jak-wybrac-oakp-kuchenny

Praca okapu w trybie wyciągu.

Tryb wyciągu oferuje jak już wspomniałem znacznie większe korzyści w zakresie eliminowania uciążliwych zapachów i pary wodnej, jednak aby spełniał swoje zadanie musi być spełnione kilka warunków.

 • Wszystkie otwory wentylacyjne powinny mieć minimum 120 mm średnicy, najlepiej jak sugerują producenci 150 mm.
 • Maksymalna długość przewodów dla 1 zgięcia zgięcie 90º t0 400 cm.
 • Maksymalna długość przewodów dla 2 zgięć 90º to 300 cm
 • Maksymalna długość przewodów dla 3 zgięć 90º to 200 cm
 • Przewody nie mogą być podłączone z żadnym innym systemem wentylacji.
 • Znajdujące się w okapie filtry powinny być myte co 2-3 miesiące.

Należy również pamiętać o bardzo ważnej kwestii.

Należy również pamiętać o bardzo ważnej kwestii podłączenia okapu jako wyciągu.

Nie można podłączyć okapu jako wyciągu w mieszkaniu gdzie znajduje się tylko jedna kratka wentylacyjna przy zastosowaniu gazowej płyty grzewczej. Każdorazowe takie podłączenie będzie skutkowało tym, że gazownik przy sprawdzaniu szczelności gazu w naszym mieszkaniu, nakaże odłączenie przewodu wentylacyjnego od okapu. W takiej sytuacji najczęściej skazani jesteśmy na wybór okapu jako pochłaniacza.

Spośród kilku podstawowych parametrów okapu, przy zakupie oprócz ceny, wymiaru, rodzaju, koloru, jakości wykonania itd.. najważniejsze są dwa parametry: wydajność okapu i jego głośność.

 

Jak obliczyć wydajność okapu.

Aby okap spełniał swoją rolę powinien być prawidłowo dobrany do naszej kuchni. Wybór odpowiedniej mocy okapu zależy przede wszystkim od rozmiaru pomieszczenia kuchni i częstotliwości gotowania.  Wydajność okapu wyraża się w [ m3/h], czyli informuje o ilości powietrza, którą okap jest zdolny usunąć z naszej kuchni w ciągu jednej godziny.

Aby obliczyć niezbędną wydajność okapu dla naszej kuchni, musimy poznać jej wymiary i przemnożyć [ szerokość x  długość x wysokość ], wymiary podajemy w metrach.

Następnie wynik należy przemnożyć przez wymaganą ilość razy, która powinna być wymieniona w godzinę.

 • minimalna wartość = [kubatura X 6 ]

Czyli dla kuchni o długości 5 m, szerokości 3 m, wysokości 2,5 m minimalna wydajność okapu to 225 [ m3/h]

 • wartość optymalna = [ kubatura X 10]

Czyli dla naszej kuchni wymagana wydajność wzrasta do 375[ m3/h]

 

Głośność okapu.

Głośność okapu to jego ważna cecha, ze względu na nasz późniejszy komfort pracy. Zaleca się wybór okapu kuchennego, którego głośność nie przekracza 56 dB na średnim biegu pracy silnika.

Na głośność okapu oprócz jego możliwości fabrycznych mają wpływ jeszcze dwa czynniki. Po pierwsze jeżeli jest to możliwe zawsze należy zastosować przewód kominowy o jak największej średnicy aby nie tłumić pracy okapu, Po drugie jeżeli nasz okap będzie podłączony do przewodu kominowego zawsze lepiej wybrać gładkie rury wentylacyjne zamiast popularnych rur spiro.

Rodzaje okapów kuchennych.

okap-przyścienny-kominowy - Kopia

Okap kominowy

okap-przyścienny-skośny

Okap skośny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okap podszafkowy

okap-szufladkowy-teleskopowy

Okap telskopowy.

okap-szafkowy - Kopia

Okap szafkowy

okap-narożny

Okap narożny

okap-wyspowy

Okap wyspowy.

okap-dekaracyjny

Okap dekoracyjny.

okap-multimedialny

Okap multimedialny

okap-do-zabudwy-w-blacie

Okap zabudowany w blacie

Do prawidłowego i bezpiecznego użytkowania okapu jest jeszcze ważna wysokość na jakiej zostanie zainstalowany, a tą wartość wyznacza nam płyta grzewcza, która będzie zainstalowana. Przyjmuje się że przy zastosowaniu płyty gazowej minimalna wartość to 65 cm, a dla płyty ceramicznej i indukcyjnej około 50 cm, a przy zastosowaniu okapu skośnego nawet niżej. Ważne jest jeszcze aby szerokość okapu nie była mniejsza od szerokości płyty grzewczej.

Podobał Ci się ten artykuł.

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o projektowaniu i planowaniu kuchni pod zabudowę.  Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!


Comments

 1. Ja sporo czasu wybierałam nad wyspę okap, niby wybór spory ale jak dokładniej sie przyjrzeć funkcjom itp to już nie taki duży, jeśli mamy konkretne oczekiwania. Ostatecznie padło na Amicę z serii integra ze względu na wygląd pasujący do innych sprzętów i dużo funkcji + proste w czyszczeniu filtry aluminiowe. A i obsługa pilotem też była istotna 🙂

 2. Brawo gratulacje dla autora.

 3. Hm ciekawy jestem okap narożny na zdjęciu z rustykalną kuchnią kremowy jakiej firmy bo widzę iż ma profil wklęsły okapy dostępne w naszym necie maja prosty kształt nie taką linię jak ten z zdjecia powyżej. Może Pan Panie Robercie wie co to za firma?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.