
Obliczenia wymiary frontów w szafkach kuchennych realizowane są według kilku zasad i założeń.
Wysokość frontu w szafce jest zawsze mniejsza od wysokości modułu szafki.
Dla typowej wysokości szafki dolnej 720 mm , wysokość frontu wynosi 713 mm, według zasady, że od dolnej krawędzi front oddalony jest o 3 mm, a od górnej krawędzi ( przy blacie) fronty oddalony jest o 4 mm czyli od wysokości szafki front został pomniejszony o 7 mm.

W przypadku wyboru wysokości szafki o wysokości np. 722 mm , wysokość frontu wynosi również 713 mm, a oddalenie frontu od dolnej krawędzi dalej wynosi 3 mm, ale od górnej krawędzi szafki będzie wynosić 6 mm.

W szafkach z więcej niż z jednym frontem odległość pomiędzy sąsiednimi frontami powinna wynosić 2,5 lub 3,0 mm.

Szerokość frontu w szafce jest zawsze mniejsza od szerokości modułu szafki.
Szerokość frontu obliczana jest według zasady, że szerokość front jest mniejsza od lewej i prawej krawędzi o 2 mm z każdej strony czyli od szerokości szafki szafki odliczamy 4 mm.

W związku z tym, że każdy front jest oddalony o 2 mm od krawędzi korpusu, front w sąsiedniej szafce będzie również oddalony o 2 mm, dlatego w szafkach z dwoma przeciwległymi frontami przestrzeń pomiędzy frontami będzie wynosić 4 mm.

Recommended Posts

Rodzaje szafek pod sprzęt AGD
04 sty 2017 - Poradniki

Rodzaje szafek dolnych
03 sty 2017 - Poradniki

Rodzaje szafek górnych.
03 sty 2017 - Poradniki
Fantastyczny poradnik. Brakuje tylko szafki wiszącej bowiem sprawa wygląda inaczej gdyż nie ma ona na sobie blatu więc zasada wys. modułu – 0,7mm raczej tu nie pasuje. Strzelam że muszę odjąć od wys. modułu -0.5mm bo 2,5 od góry i 2,5 od dołu ale ja chiałbym aby front leżał 1mm nad dolną krawędzią modułu i minimalnie nad górną czyli 2,5 rozumiem że jest najmniej? Więc wychodzi na to że w moim przypadku będzie to wysokość modułu – 0,3mm. Tak zamówię i mam nadzieje że będę mógł tą szafkę w ogóle otworzyć 🙂 Pozdrawiam
chyba nawet 2mm jest minimalnie. czyli wysokość modułu – 0,3 mm 🙂
Może to zabrzmi dziwnie ale po co obliczając fronty dawać tak duże upusty w stosunku do korpusu.
Dla przykładu – nie znając się zupełnie na stolarce wykonałem dla przyjaciółki szafę wnękową, której nie chciał podjąć się stolarz. Jak zobaczył tą wnękę to od razu chciał zwyczajną szafę robić a pozostałe luki od ścian założyć płytą GK i zaszpachlować. Szafa miała być jednak taka żeby wykorzystać maksymalnie wnękę.
Wnękę z której gaudi mógłby się uczyć łuków od naszych budowlańców z czasów komuny.
Zabudowę wykonałem w oparciu o listwy 100 mm szerokości mocowane i wypionowane do ścian. Na tych listwach zamocowałem dwie pary frontów. A między podziałem zabudowy na górną i dolną dołożyłem listwy poziome podobnej szerokości jako wsporniki dla półki przeznaczonej dla rzeczy ciężkich. Kątowniki mocujące elementy poziome wtopiłem w półki, tak żeby nie były widoczne, ponieważ nie lubię jak takie rzeczy rzucają się w oczy. A wewnętrzne ścianki wnęki wyłożyłem dyktą docinaną ręcznie i mocowaną do ścian. Na dole zabudowy powstała duża szuflada, zamontowana na dwóch parach prowadnic łożyskowych z pełnym wysuwem – a to dlatego że miał być to wariant ekonomiczny, a sama szuflada była tak ciężka, że jedna para prowadnic by nie wystarczyła, ze względu na stopień ugięcia obciążonej szuflady. W każdym bądź razie umiejscowienie szafy wymagało istotnej precyzji w obliczeniu frontów części szafowej i szuflady (fronty nakładane). Od sufitu uwzględniając jego falistość 4 mm, od ścian 3 mm – tak żeby otwierając nie uszkadzać ścian wnęki, bo szafa musiała być w nią trochę wsunięta, a dodatkowo od strony drzwi ogranicznik rozwarcia na kont 90 stopni żeby nie obijać drzwi wejściowych. Uchwyty wpuszczane we fronty (fronty oczywiści z płyty meblowej 18 mm)
Między frontami części szafowej, także szufladą 2 mm. Między frontami w poziomie tylko 1 mm.
W rezultacie udało się uzyskać tak idealnie równą powierzchnię, że sam nie jestem w stanie w to uwierzyć
zwłaszcza, że zastosowany wewnątrz ćwierćwałek kryjący łączenia dykty w narożnikach wyglądał jak skręcona śruba.
A wracając do wielkości frontów. Zasady zasadami, ale z praktycznej obserwacji kilku stolarzy z doświadczeniem około 20 lat oraz 3 montażystów odstępy górne i dolne frontów w stosunku do korpusu można opisać z przedziału od 2 do 6 mm górne, a dolne od 0 do 8 mm, a czasem nawet centymetra.
W łączeniu szafek w zależności czy są to szafki o osobnych korpusach czy korpusie współdzielonym, znaczenia mają zawiasy jakie zostaną do tego użyte. Są różnice między typami tych samych zawiasów nawet tej samej firmy, co ma wpływ na odchylenie boków frontów od korpusu. Spraktykowałem to w różnych wariantach, a szczególnie robiąc zabudowę mebla płytą GK i gipsem. Chciałem w ten sposób uzyskać mebel licujący się barwą ze ścianą. Mógłbym zastosować tapetę do malowania, ale tworzy to pewien rodzaj faktury który się różni od ściany. Minimalnie ale jednak. Stosowanie płyty gk i gipsu na front nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ front zaczyna się deformować. Czeka mnie poprawka
wymyśliłem jednak technologię która tak jak w przypadku ścian kryje pęknięcia w płytach betonowych niemożliwe do ukrycia siatką, papierem i zwykłymi metodami. Można to zastosować na frontach z płyty meblowej, tworząc wcześniej gruntowanie przy użyciu maty z włókna szklanego, mocowanej do płyty meblowej wielopunktowo, co zmniejszy naprężenia. Na to zaś należy nakładać lekki akryl szpachlowy, a dla wzmocnienia wtopić siatkę. W ten sposób uzyskuje się ciekawy efekt.
Tak mi się wydaje, ale nie znam się ani na budowlance ani na stolarce, zwyczajnie wydaje mi się że dana rzecz powinna być tak a nie inaczej zrobiona i tak robię.
witam,
jak obliczyć fronty w szafce 120cmx84cm(wym.korpusu)- nie jest to szafka wisząca,chciałabym zamontować aventosa hf
jeżeli wysokość korpusu to 840 mm, to
fronty [ wysokość x szerokość ] 415 mm x 1196 mm x 2 szt
super przydatne info. wlasnie kombinuje z kuchnia i takich informacji poszukiwalem
Zastanawiam się dlaczego front w szafkach wiszących nie może być zlicowany z górną i dolną krawędzią szafki? Jaką funkcję pełnią te odstępy?
Jeżeli wysokość frontu byłaby równa wysokości szafki, to tylko przy minimalnej nierówności przy powieszeniu szafek front wystawałby z ponad korpusu.
Jeżeli chcemy zrobić fronty maksymalnie dopasowana z jak najmniejszą szczeliną. to jaki najmniejszy wymiar musimy odjąć od korpusu? Czy 1 mm nie spowoduje ocierania się drzwiczek o pozostałe drzwczki?
Mam 2 pytania dot. szerokości frontów w stosunku do korpusy:
– czy taka sama zasada dot. szerokości jest przy frontach wpuszczanych?
– jeśli mamy szafkę z drzwiami dwuskrzydłowymi, to jaką przerwę przyjąć pośrodku między skrzydłami ? Czy również 4 mm?
Polecam wtedy 3-4 mm.
Super to wytłumaczone! Ale mam pytanie, jak te zasady stosować w przypadku szafek z frontami wpuszczanymi? Wymyśliłem taką, fakt że nie kuchenną i mam problem.
Zasad co do szerokości taka sama , z wysokości można odjąć nie 7 tylko 5 mm.
Witam jakie powinny być odstępy drzwiczek jeśli miały by być 4 sztuki jedne kolo drugich, i czy można montować drzwiczki na jednej ściance po obu stronach czy lepiej zrobić dwie szafki isobne
Polecam wykonać 2 osobne szafki.
Witam, a co w przypadku jak szafka ma mieć 207cm szerokości 56cm wysokości minus ewentualne nózki, 50cm głebokości, ma byc podzielona na dwie częsci i kazda z tych częsci ma miec 2 drzwiczki, jakie wtedy zastosować odstępy drzwiczek i czy na środku można zamontowac na sciance drzwiczki po obu stronach, czy lepiej jednak wykonac dwie szafki osobne?